Friday, January 29, 2010

Birleşik Kıbrıs Barış İnisiyatifi: Önerge. Δικοινοτική Πρωτοβουλία Ειρήνης Ενωμένης Κύπρου: Ψήφισμα

Στη συνάντηση που οργανώθηκε από τη Δικοινοτική Πρωτοβουλία Ειρήνης Ενωμένης Κύπρου την Τρίτη 26.01.00 εγκρίθηκε το παρακάτω ψήφισμα:

1. Καλούμε τους Κυπρίους ηγέτες των δύο κοινοτήτων να προχωρήσουν θαρραλέα, άμεσα κι αποφασιστικά σε συμβιβαστική λύση στην βάση των ήδη συμφωνημένων αρχών. Η μόνη ηθική επιλογή της εποχής μας σήμερα, η επιλογή ελπίδας για τις μελλοντικές γενεές είναι ο συμβιβασμός που δεν είναι άλλος από την οικοδόμηση μιας διζωνικής, δικοινοτικής Ενωμένης Ομοσπονδιακής Κύπρου με μια διεθνή προσωπικότητα, μια ιθαγένεια και μια κυριαρχία, βασισμένη στην πολιτική ισότητα των δυο κοινοτήτων. Γι’ αυτό έκκληση μας είναι όπως οι δύο ηγέτες εντατικοποιήσουν τις συνομιλίες μέχρι την εξεύρεση λύσης.

2. Είμαστε αντίθετοι με τις λογικές του κατατεμαχισμού, της διχοτόμησης και του εθνοτικού ή εθνικού ηγεμονισμού και σοβινισμού που ωθεί προς το μίσος, τη διαίρεση και το ρατσισμό.

3. Χαιρετίζουμε την κάθοδο του ΓΓ του ΟΗΕ, τον οποίο και καλωσορίζουμε στην μοιρασμένη μας χώρα με την ελπίδα ότι η κάθοδος του θα επιταχύνει την δυναμική για άμεση λύση. Έκκληση μας στον ΓΓ και τη διεθνή κοινότητα να στηρίξουν τη διαδικασία των συνομιλιών, οι οποίες είμαστε σίγουροι ότι θα καρποφορήσουν.

Από την πλευρά μας εμείς δηλώνουμε αποφασιστικά παρόν στον αγώνα για την επανένωση που είναι υπόθεση όλων των κυπρίων: τούτη η χώρα είναι δική μας και θα την επανενώσουμε


ÖNERGE


İki Toplumlu Birleşik Kıbrıs Barış İnisiyatifi’nin 26 Ocak 2010 Salı akşamı düzenlemiş olduğu toplantıda şu önerge üzerinde uzlaşmaya varılmıştır:

1. Kıbrıs’taki iki toplumun liderlerine cesaretli, kararlı ve seri bir şekilde ilerlemeleri ve üzerinde anlaşılmış prensipler çerçevesinde bir çözüme ulaşmaları için çağrıda bulunuruz. Bugün Kıbrıs için sözkonusu olabilecek tek ahlaki seçim, gelecek nesiller için umudu içeren tercih; karşılıklı uzlaşmaya, siyasal eşitliğe, tek egemenlik, vatandaşlık ve uluslararası temsiliyete dayalı iki- bölgeli, iki-toplumlu federasyondan başka birşey değildir. Bu yüzden liderlere bir çözüme ulaşmak üzere görüşmelerini yoğunlaştırmaları için çağrıda bulunuyoruz.2. Nefret, ayrılıkçılık ve ırkçılığa yol açan etnik/milliyetçiliğin egemenliğine ve bölücülük mantığına karşıyız.3. Birleşmiş Milletler Genel Sekreterinin tasarlanan ziyaretini selamlar, varlığının ivedi bir çözüm için gereken ivmeyi sağlaması umuduyla kendisini bölünmüş ülkemizde samimiyet ve nezaketle karşılarız.


Bizler, tüm Kıbrıslıların mücadelesi olan, yeniden birleşme yönündeki mücalemizi sürdüreceğimizi duyururuz. Bu ülke bizimdir ve biz onu yeniden birleştireceğiz.

No comments: